Híreim : Elfeledett (sport) lózungok nyomában V. |
Elfeledett (sport) lózungok nyomában V.
2014.09.16. 22:08
A Kolonics-díj nyomában
Kolonics György olyan személyisége volt a csepeli, a magyar, európai, sőt a világ sportjának aki kimagasló teljesítményével, utánozhatatlan személyiségével, és értékrendjével ma is itt él közöttünk, ha fizikai valójában sajnos már nem is, de az emlékeinkben mindenképpen. Elsők között alapított díjat a Csepeli Önkormányzat a Koló tragédiáját követő évben, ami a Kolonics György sport Érdemérem nevet vette fel, s ami az eredeti elképzelések szerint évente lett odaítélve egy olyan személynek, aki kiemelkedő teljesítményt ért el a sportban, és teljesítményével hozzájárult Csepel hírnevének öregbítéséhez, munkájával segítette Csepel sportéletének fejlődését. Az elismerést 2010-ben Ludasi Róbert, a felejthetetlen kenus edzője vehette át első ízben, mondanom sem kell, hogy abszolút megérdemelten. A díjat a kajak-kenu telepen Tóth Mihály akkori polgármestertől kapta meg az edző, és minden remény megvolt rá - ezzel is őrizve Koló emlékét-, hogy évről-évre gazdára találjon a kitüntető cím.
Ennyi a kronológia sorrend, amihez hozzátartozik egy, az akkori MSZP-frakciójának közleménye, amit idéznék:
„2010. május 18-án egyszer már félbeszakadt a csepeli Képviselő-testület ülése. Délután 4 órára a Fidesz-KDNP képviselői ugyanis nagyon elfáradhattak, mivel teljes létszámban kikapcsolták a szavazógépeiket és a testület határozatképtelenné vált. Szinte jelentéktelen témák megtárgyalására nem kerülhetett így sor: a Kolonics György sport Érdemérem első alkalommal (!) történő kiosztása, 18 millió forintnyi támogatás kiosztása mintegy két tucat csepeli sportegyesületnek (előterjesztő: Németh Szilárd), illetve további támogatások számtalan kerületi civil szervezetnek.”A júniusban összehívott újabb testületi ülésen aztán (ismét a Fidesz-KDNP képviselői nélkül ugyan de), elfogadták az ott jelen lévő képviselők az érdeméremmel és a támogatásokkal kapcsolatos előterjesztéseket is.
Így kezdődött tehát (korántsem zökkenőmentesen) ennek a szépreményű díjnak a története, ami aztán az időközben sporttanácsnokból polgármesterré lett Németh Szilárdnak és munkatársainak „jóvoltából” a feledés jótékony homályába veszett. Pedig az első díjkiosztó óta is akadt néhány szenzációs eredményt produkáló csepeli sportoló, aki méltó lett volna a díjra! A munkájához bizony nem sokat konyító (Csepelhez meg végképp semmilyen szállal nem kötődő) jelenlegi sportreferens és annak főnökei egész egyszerűen semmibe vették a díjat, vagy ha jóhiszemű akarok lenni, akkor simán csak megfeledkeztek róla, ám az is lehet, hogy a Németh Szilárd polgármester által vezetett önkormányzat hivatalba lépésekor a korábbi önkormányzat által hozott több rendelettel együtt a Kolonics-díjat is törölte… Így 2011-ben azt már nem is adták át.
Mivel magam is nagy tisztelője voltam, s vagyok ma is a kétszeres olimpiai bajnok sportolónak, összefogva a Kolonics György Alapítvánnyal 2012-ben ismét életre hívtuk a díjat, amit 2012 decemberében a 100 éves Csepel SC tiszteletére rendezett bálon szerettünk volna átadni Koló szüleinek, ami sajnos akkor betegségük miatt meghiúsult. 2013. február közepén aztán sikerült egy szűk körű, de annál meghatóbb ünnepségen, a kajak-kenu telepen átadni a díjat Angyal Zoltán korábbi szövetségi kapitány, (ma a Kolonics Alapítvány elnöke) és Ludasi Róbert jelenlétében. Szerencsére a folyamat nem állt meg és a 2013 decemberében a Csepeli Munkásotthonban rendezett Sportgálán (ahol persze egyetlen fideszes képviselő, sőt a sportreferens sem jelent meg, olimpiai-, világ-, és Európa-bajnokból viszont annál többen) az Év sportolója elismerések mellett a Kolonics-díj is ismét átadásra került, a tulajdonosa pedig Csepeli Kajak-kenu Egyesület többszörös világbajnok maratoni kenusa Györe Attila lett.
Minden remény megvan rá, hogy idén is gazdára találjon a kitüntetés, remélhetőleg már „rendes”, önkormányzati keretek között adhatjuk majd át 2014 legjobbjának!
|
Hajrá Taki, Hajrá CSEPELI SPORT.